klub narciarski naglowek

Uwagi ogólne:

 1. Przed pierwszym użyciem narty należy wielokrotnie posmarować, scyklinować i wyszczotkować, lub pozostawić w tzw. wygrzewarce.
 2. Jak najczęściej narty smarować parafiną hydrokarbonową i szczotkować, najlepiej po każdym użyciu.
 3. Po każdych zajęciach na twardym, zmrożonym, sztucznym śniegu ostrzyć narty pilnikami diamentowymi, a raz na jakiś czas pilnikiem.
 4. Posmarowane narty przed cyklinowaniem i szczotkowaniem pozostawiać w ciepłym pomieszczeniu na kilka godzin.
 5. Przewozić narty spięte mocnymi rzepami, najlepiej trzema.
 6. Przewozić narty w pokrowcach lub jeżeli nie mają pokrowców przekładać kilka par kocem, tak aby nie dotykały się krawędziami.
 7. Po zajęciach dobrze wytrzeć narty a przede wszystkim krawędzie.
 8. Jeżeli po zajęciach narty nie zdążyły dobrze wyschnąć, należy spryskać watę lub szmatkę WD-40 lub zamoczyć w oleju silnikowym, a następnie posmarować krawędzie aby nie zardzewiały. Robi się tak, gdy podróż ma trwać więcej niż 3 godziny.
 9. Nie czyścić ślizgów specjalnym płynem, ponieważ powoduje wysuszanie. Jeżeli ślizg jest brudny (np. po jeździe po starym i mokrym śniegu), należy posmarować parafiną hydrokarbonową na ciepłe warunki a następnie wycyklinować i wyszczotkować szczotką miedzianą.
 10. Po sezonie zimowym posmarować narty parafiną hydrokarbonową na ciepłe warunki, odkręcić sprężyny wiązań na „0” i pozostawić w pokrowcu.

Etapy serwisowania nart (FILM INSTRUKTAŻOWY):

 1. Założyć gumy na ski-stopery.
 2. Wyszczotkować ślizgi szczotką miedzianą w kierunku od dziobu do piętki. Narta w imadłach ustawiona ślizgiem do góry, środkowe imadło zakręcone.
 3. Jeżeli jest potrzeba zedrzeć „pazurem” wystający na równi z krawędzią plastik z boku narty.
 4. Jeżeli jest potrzeba (krawędzie są bardzo twarde, ponieważ były kilkakrotnie polerowane drobnym diamentem lub twardym kamieniem), rozhartować krawędź szorstkim kamieniem Oxyd. Narta w imadłach ustawiona ślizgiem w bok, od siebie.
 5. Naostrzyć krawędź z boku pilnikiem, prowadząc go w dowolnym kierunku narty. Użyć odpowiedniego kąta (89, 88, 87 ….). Pilnik musi przesuwać się w kierunku do przodu. Przód pilnika ma nacięcia do samego końca, sam tył pilnika nie ma nacięć lub jest znacznie węższy. Pilnik prowadzić krótkimi ruchami lekko naciskając po kątem 45 stopni w stosunku do ostrza krawędzi. Pilnik najlepiej prowadzić do siebie a nie od siebie – wówczas jest lepsze czucie, nie powoduje to zadziorów. Jeżeli krawędzie są zniszczone, można użyć kilku pilników o różnej grubości, w kolejności od grubszych (cut 0), średnich (cut 1) i drobnych (cut 2). Zadbać aby zarówno pilnik jaki narta były suche. Co jakiś czas przeczyścić pilnik szczoteczką miedzianą, a krawędź pędzlem lub suchą szmatką. Narta w imadłach ustawiona ślizgiem w bok, od siebie.
 6. Wypolerować nierówności powstałe w skutek ostrzenia od strony ślizgu (od spodu narty), używając grubego diamentu (np. ziarnistość 100). Można użyć specjalnego kątownika do tzw. podcinki lub wyrównywać „odręcznie” dociskając palcami diament do ślizgu i krawędzi. Narta w imadłach ustawiona ślizgiem do góry lub w bok, od siebie.
 7. Wypolerować krawędź z boku diamentem o grubej ziarnistości (np. 100), używając odpowiedniego kąta. Diament prowadzić długimi ruchami w obu kierunkach narty, dociskając pod kątem 45 stopni do ostrza krawędzi. Polerować na mokro – diamenty powinny być odkładane do pojemnika z wodą. Narta w imadłach ustawiona ślizgiem w bok, od siebie.
 8. Ponownie wypolerować nierówności powstałe od strony ślizgu (od spodu narty) w skutek polerowania grubym diamentem , używając tym razem drobniejszego diamentu (np. ziarnistość 400). Można użyć specjalnego kątownika do tzw. podcinki lub wyrównywać „odręcznie”dociskając palcami diament do ślizgu i krawędzi. Narta w imadłach ustawiona ślizgiem do góry lub w bok, od siebie.
 9. Czynności polerowania z boku i od spodu powtórzyć w zależności od ilości posiadanych diamentów, używając na koniec diamentu drobnego, np. o ziarnistości 1500 i następnie ewentualnie twardego kamienia Arkansas.
 10. Po naostrzeniu krawędzi delikatnie stępić gumą lub kawałkiem drewna 3-4 cm od piętki i 3-4 cm aktywnej krawędzi od dziobu.
 11. Dobrze wyszczotkować ślizgi szczotką miedzianą w kierunku od dziobu do piętki, aby usunąć zabrudzenia powstałe na ślizgu podczas ostrzenia krawędzi.
 12. Posmarować nartę parafiną, odpowiednio dobierając temperaturę żelazka do rodzaju parafiny. Smarując nie zatrzymać żelazka na ślizgu ani na moment. Kilkakrotnie rozpuścić żelazkiem parafinę na narcie (4-6 razy). Narta w imadłach ustawiona ślizgiem do góry. Uwaga! Środkowe imadło musi być odkręcone, aby na skutek temperatury i naturalnego wygięcia narty podczas smarowania, nie uszkodzić struktury narty.
 13. Posmarowaną nartę odstawić do ciepłego pomieszczenia na jakiś czas (można nawet na kilka godzin lub dłużej).
 14. Po wystygnięciu parafiny scyklinować ślizg cykliną plastikową od dziobu do piętki, tak aby na ślizgu nie pozostała parafina.
 15. Wyszczotkować ślizg szczotką nylonową a następnie z końskiego włosia w kierunku od dziobu do piętki.

 

Opracował: Maciek Szczepanik

FILM INSTRUKTAŻOWY

 

Wykaz sprzętu serwisowego
Wykaz sprzętu serwisowego i parafin niezbędnych do przygotowania nart startowych, na przykładzie zamówienia w Holmenkol.

 lp.  towar  ilość  uwagi  1/2*  niezbędne
1. Alpha Mix  1 x 150g hydrokarbon  1  
 2. Beta Mix  2 x 150g hydrokarbon  1 tak
 3. Ultra Mix 1 x 150g  hydrokarbon  1  
 4. Arkansas twardy  1 szt. kamień do polerowania  2  
 5. Diament fine  1 szt. drobny  2  
 6. Diament medium 1 szt. średni  2 tak
 7. Diament coarse 1 szt.  gruby  2  
 8. Cyklina plastik 3mm 1 szt.    2 tak
 9. Gumki do skistoperów  4 szt. można zrobić z dętki od motocykla  2 tak
 10. Korek z filcem  2 szt. oddzielnie do mydełka i do pasty - zaznaczyć  2 tak
 11. Pilnik L długi  1 szt. gruby 2  
 12. Pilnik M długi 1 szt.  średni  2 tak
 13. Pilnik S  1 szt. drobny  2 wskazany 
 14. Szczotka końskie włosie  1 szt. do odsłaniania struktury - na koniec 2  tak
 15. Szczotka metalowa  1 szt. do czyszczenia  2  tak
 16. Szczotka nylonowa 1 szt.  do odsłaniania struktury  2 wskazana 
 17. Pazur 1 szt.  do zdzierania plastiku przy krawędzi   wskazany 
 18. Kąt  1 szt. kąt do ustawiania    tak
 19. Żelazko  1 szt.     tak
 20. Imadła  1 kmpl.      tak
 21. Ostrzałka do cyklin  1 szt.      wskazana
 22. Szczotka do czyszczenia pilnika        

 Kontakt: www.holmenkol.pl
*) 1/2 – 1 parafiny, 2 sprzęt serwisowy

Opracował: Maciej Szczepanik