Przykładowe wyposażenie zawodnika

Do jazdy sportowej nadaje się wyłącznie specjalistyczny sprzęt narciarski przystosowany do wzmożonej eksploatacji, większych prędkości, częstych uderzeń np. przy kontakcie z tyczką, itp. Wszystkie wiodące firmy narciarskie taki sprzęt mają na „najwyższej półce” w swoich kolekcjach i często określają je mianem RACE, WORLD CUP, SPORT EQUIMPMENT. Każdy katalog firmowy, kolekcja sklepowa, recenzje testów narciarskich, itp. są tak opracowywane aby występowała hierarchia od sprzętu sportowego do amatorskiego. Wybierając sprzęt dla swoich dzieci mających startować w zawodach zawsze zwracajmy na to uwagę i nie kupujmy rzeczy w marketach tylko w specjalistycznych sklepach narciarskich lub w tak zwanym przedsezonowym zamówieniu race-program, realizowanym corocznie przez nasz klub.

Buty narciarskie:

  1. Do jazdy sportowej nadają się wyłącznie buty sportowe (tzw. komórkowe). Są nieco węższe i mają cieńszą wkładkę, co umożliwia lepsze czucie. Mają twardszy język umożliwiający mocniejsze dociążenie narty (docisk). Mają metalowe klamry bardziej odporne na uderzenia w tyczki. Wskazane jest przykręcenie pod palcami i piętą tzw. lifterów (plastikowych podkładek podnoszących buta w stosunku do narty). Często sportowcy modyfikują kształt buta w specjalistycznym serwisie (rozciągają, wypychają miejsca na kostki itp.), po wcześniejszym komputerowym skanowaniu stopy. Duży wpływ na czucie mają indywidualnie dopasowane do kształtu stopy wkładki pod stopę. Wskazana jest jazda w niezbyt grubych skarpetach, co dodatkowo wpływa na czucie.
  2. Twardość butów określona tzw. wskaźnikiem „flex” powinna być dobrana do wieku, wagi, umiejętności oraz twardości nart. Z bardzo dużym przybliżeniem (dobór jest bardzo indywidualny) można przyporządkować: 1-2 klasa (flex 30), 3-4 klasa (flex 50), 5-6 klasa (flex 70), gimnazjum (flex 100), liceum (flex 130). Dobór butów do nart można również z dużym przybliżeniem scharakteryzować: narty dziecięce (flex 30-50), narty juniorskie (flex 70-100), narty seniorskie damskie (flex 120-130), narty seniorskie męskie (flex 130-160). Dobór twardości butów do nart jest ważny, ponieważ za miękkie buty nie pozwalają na wygięcie narty w skręcie, natomiast zbyt twarde buty uniemożliwiają ugięcie kolan w przód i tym samym (podobnie jak w poprzednim przypadku) oddziaływanie na narty.


Narty:

  1. Do jazdy sportowej nadają się wyłącznie narty sportowe (tzw. komórkowe). Mają rdzeń drewniany, są bardziej sprężyste i odporne.
  2. Długość nart powinna być dobrana do wieku, wagi i umiejętności. Z bardzo dużym przybliżeniem (dobór jest bardzo indywidualny) można przyporządkować: 1-4 klasa (narty dziecięce), 5-6 klasa (narty juniorskie), gimnazjum (narty juniorskie lub seniorskie damskie), liceum (narty seniorskie damskie lub męskie).
  3. Posiadanie oddzielnych nart do konkurencji gigant, slalom i ewentualnie super gigant: klasa 1-2 (narty uniwersalne lub gigantowe – 1 para), klasa 3-4 (narty gigantowe – 1 para), klasa 5-6, gimnazjum i liceum (narty gigantowe i slalomowe – 2 pary), zawodnicy startujący w Pucharze Polski i zawodach FIS powinni mieć dodatkowo 1 parę nart do Super Giganta.
  4. Posiadanie do jednej konkurencji oddzielnych nart do treningu i zawodów (treningowych i startowych): zawodnikom startującym w Lidze wystarczy 1 para nart do konkurencji, zawodnicy startujący w Pucharze Polski i zawodach FIS powinni mieć po 2 pary nart do konkurencji gigant i slalom i 1 parę nart SG. Do spinania każdej pary nart potrzebne są po 3 sportowe ski-rzepy (mocne). Narty startowe powinny być również używane do treningu, ponieważ narty, na których się nie jeździ są wolniejsze od nart częściej używanych. Warunkiem używania nart startowych do treningu są bardzo dobre warunki śniegowe. Narty startowe powinny być smarowane po każdej jeździe.

Kije:

  1. Do jazdy sportowej nadają się wyłącznie kije sportowe, przeznaczone do odpowiedniej konkurencji. Kije sportowe są bardziej odporne na uderzenia o tyczkę, lepiej zamocowane talerzyki i ich kształt, ograniczają możliwość ich wypadania podczas uderzenia o tyczkę.
  2. Kije gigantowe mogą być gięte lub proste, kije slalomowe muszą być proste i posiadać gardy slalomowe. Kije gigantowe mogą być nieznacznie dłuższe od slalomowych.
  3. Zasada doboru długości kijów: łapiemy kij grotem do góry zaraz pod talerzykiem i powinniśmy osiągnąć kąt prosty w stawie łokciowym.

Kask:

  1. Kask gigantowy powinien być „pełny”, kask slalomowy może mieć miękkie „uszy” i powinien posiadać gardę slalomową. Do giganta i slalomu może służyć 1 kask, ale do jazdy giganta należy koniecznie odkręcać gardę. Jazda gigantowa w kasku z gardą może być niebezpieczna (większe prawdopodobieństwo urazu kręgosłupa szyjnego przy większej prędkości jazdy giganta w kasku z gardą).

Ochraniacze:

  1. Ochraniacz pleców, tzw. „żółwik”. Jego wielkość powinna być dobrana do wzrostu.
  2. Ochraniacze slalomowe na golenie.
  3. Ochraniacz gigantowy na ramiona pod gumę (koszulka ze wzmocnieniami na ramionach). W niektórych kombinezonach startowych (gumach) znajdują się wszyte takie ochraniacze. Wówczas odzież ze wzmocnieniami pod gumę nie jest potrzebna.

Plecak:

  1. Powinien to być plecak zawodniczy, w którym można zmieścić buty narciarskie lub buty na zmianę, kurtkę lub softschell, czapkę, bidon, ochraniacze na golenie i plecy. Plecak wyłącznie z 2 szelkami do noszenia na plecach. Nie nadaje się na trening np. torba na buty z szelką na jedno ramię lub mały plecaczek. Np. podczas treningu na lodowcu plecak potrzebny jest aby przenosić buty narciarskie, które ubiera się najczęściej dopiero na górnej stacji. Potrzebny jest do schowania ciepłej odzieży gdy jest ciepło i słonecznie. Potrzebny jest aby na wypadek pogorszenia pogody, mieć w nim np. dodatkowy softschell. Nie da się uniknąć jazdy na nartach z plecakiem na plecach (np. przed lub po treningu).

 

Kombinezon startowy (guma). Ma pewien wpływ na prędkość jazdy, ale nie aż tak duży jak przygotowanie fizyczne i przygotowanie nart przed startem.

Rękawiczki sportowe ze wzmocnieniami.

Bidon na napój izotoniczny.

Grzałki do butów.

W razie wątpliwości przy doborze sprzętu zawodnicy klubu Sport Szok mogą liczyć na poradę naszych trenerów.

Opracował: Maciek Szczepanik